Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva import, tillverkning och försäljning av livsmedel och fodermedel av alla slag samt andra därmed förenliga artiklar.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 830 809 | 1 677 157 | 1 617 367 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 401 754 | 373 115 | 322 486 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 413 201 | 388 189 | 335 346 |
| Årets resultat (tkr) | 328 155 | 308 255 | 267 000 |
| Summa tillgångar (tkr) | 609 325 | 567 470 | 545 242 |
| Antal anställda | 49 | 49 | 48 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 830 809 | 1 677 157 | 1 617 367 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 401 754 | 373 115 | 322 486 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 413 201 | 388 189 | 335 346 |
| Årets resultat (tkr) | 328 155 | 308 255 | 267 000 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 744 | 3 239 | 3 464 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 606 581 | 564 232 | 541 778 |
| Tillgångar (tkr) | 609 325 | 567 470 | 545 242 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 337 337 | 319 182 | 285 927 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 2 260 | 2 572 | 2 699 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 269 727 | 245 717 | 256 616 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 609 325 | 567 470 | 545 242 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 27 956 | 24 720 | 30 992 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 13 170 | 11 875 | 14 966 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 330 000 | 310 000 | 275 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 49 | 49 | 48 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 37 363 | 34 228 | 33 695 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 839 | 747 | 957 |
| Vinstmarginal | 21.9% | 22.3% | 19.9% |
| Soliditet | 55.4% | 56.3% | 52.4% |
| Kassalikviditet | 185.1% | 187.7% | 169.7% |
Mars Sverige AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Mars Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva import, tillverkning och försäljning av livsmedel och fodermedel av alla slag samt andra därmed förenliga artiklar.